Abc dobrej hodowli

 

Podstawowe pytanie. Czy znasz powód, dlaczego chcesz hodować psy?

 

 Niektórzy od razu myślą o pieniądzach, ale hodowla nie jest i nie powinna być drogą do bogactwa.

 

Zanim zdecydujesz się rozpocząć hodowlę psów przemyśl wszystko kilka razy, ponieważ wiąże się to z wieloma ograniczeniami twojego sposobu życia.
Hodowla wymaga znaczących inwestycji czasu i wysiłku.
Decydując się na hodowle pamiętaj że koszty na zakup psów to nie koniec wydatków.
Zapewnienie odpowiedniego miejsca i opieki weterynaryjnej to dopiero początek wydatków. 
Oczywiście praca ze zwierzętami na pewno jest satysfakcjonująca jak kochasz daną rasę i masz do niej cierpliwość.

Pamiętaj, aby rozwijać hodowle stopniowo.

 

W tym poradniku postaramy przybliżyć wam plusy i minusy, z którym borykają się wszyscy hodowcy.

 

 

Krok 1

Zapoznaj się ze szczegółami rasy, w którą jesteś zainteresowany.
Można to zrobić za pośrednictwem stron internetowych, stowarzyszeń hodowlanych, książek i doświadczonych hodowców.
Dobrze mieć kogoś z doświadczeniem (czyt. MENTOR) w tej dziedzinie, aby uniknąć niepotrzebnych problemów na samym początku przygody z hodowlą.
Współpraca z taką osobą może być bardzo pomocna.

 

Krok 2

Zorientuj się, jakie są prawa na danym obszarze poprzez kontakt z urzędem w twoim mieście i czy nie potrzebujesz zezwolenia (dotyczy ras agresywnych), aby je hodować.  Zrób to zanim zaczniesz hodować.

 

Krok 3

Zdecyduj, czy będzie to zakup suk, samców lub obu. Jeśli będziesz posiadał oba, nie będzie musiał się martwić się o negocjowanie umów z innymi hodowcami w sprawie reprodukcji. Wybór nie jest łatwy, ale posiadanie w hodowli samych samców ma tez swoje zalety. Świadczysz usługi reprodukcji bez zmartwienia dotyczących porodów i odchowu szczeniąt.

 

Krok 4

Zakup swoje psy wybierając te, które spełniają wzorzec rasy. Co do wyboru, eksterieru rasy i jakości psa możesz zawsze się skontaktować z Kennel Club przed zakupem czy będzie to słuszny wybór.

Zarejestruj hodowle w Kennel Club, aby otrzymać wszystkie potrzebne dokumenty i informacje dotyczące poprawnej hodowli.

Zapoznaj się z poniższym dokumentem dotyczącym warunków utrzymania psów w hodowli zwierząt pod poniższym linkiem (wersja do druku) bądź w Kroku 19.

WARUNKI UTRZYMANIA PSÓW W HODOWLI ZWIERZĄT

 

Zgłoś hodowlę do swojego Urzędu Skarbowego w ciągu 7 dni od daty rejestracji.

 

Krok 5

Dobór psów w hodowli przeprowadź ostrożnie. Powinny one być, zdrowe i zbliżone cechami do siebie.

 

Krok 6

Wybór suk i samców. Oto rzeczy, które trzeba sprawdzić przed zaczęciem hodowli:

- Genetyka. Postaraj się zadbać o sprawdzenie linii pokrewieństwa, aby upewnić się ze są genetycznie dobrej, jakości. Należy zwrócić szczególną uwagę czy suka i pies nie są ze sobą bezpośrednio związane, aby zapobiec wadom genetycznym. Takie informacje możesz uzyskać w naszym klubie lub poprosić hodowcę reproduktora o wgląd do rodowodu samca.

-Cechy fizyczne. Sprawdź wszystkie atrybuty. Czy suka lub samiec nie posiadają cech niepożądanych. Przykładem może być owczarek niemiecki, u którego stwierdzono „dysplazje”, co powoduje pewien stopień kalectwa i trudności w chodzeniu czy bieganiu.

-Temperament. Jest to cecha przekazywana od suki i samca, co jest niezwykle ważne w rasach, które maja agresywne tendencje.

 

Krok 7

Poproś o twojego weterynarza o sprawdzenie stanu zdrowia twoich psów.

 

Krok 8

Upewnij się ze suka osiągnęła odpowiedni wiek. Z doświadczeń innych hodowców najlepszy okres u suk zaczyna się po 15m-cu życia. Suka jest w pełni rozwinięta fizycznie i jest w stanie znieść stres związany z porodem. Cykl rui jest powtarzany, co ok 6 m-cy.

 

Krok 9

Sprawdź czy suka nie ma żadnych infekcji czy jest zaszczepiona i odrobaczywiana systematycznie. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii na ten temat.

 

Krok 10

Cykl rui zaczyna się w trzeciej dobie od momentu, kiedy będzie gotowa do reprodukcji. Jeżeli posiadasz w hodowli samca nie będziesz miał problemu z zidentyfikowaniem początku cyklu. W okolicy narządów płciowych zaobserwujesz powiększenia i upławy, które mają silny zapach.

 

Krok 11

Poczekaj 9 dni. Istnieją różne rodzaje reprodukcji. Oczywiście naturalna lub przez inseminacje nasienia. Zazwyczaj wykonuje się 2 etapy kryć w odstępie dwóch dni np. 9-11 dzień. Można tez ustalić najlepszy dzień na reprodukcje wykonując badania laboratoryjne określające poziom hormonów u suki. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii na ten temat.

 

Krok 12

Utrzymuj sukę w dobrej kondycji zapewniając jej zbilansowana dietę i witaminy uzupełniające w okresie ciąży, które zaleci ci lekarz weterynarii.

 

Krok 13

Okres ciąży dla psów wynosi 63 dni po zapłodnieniu komórki jajowej. W tym okresie można zauważyć duże zmiany w zachowaniu jak i zaobserwować zmieniający się wygląd. Pamiętaj, aby w ostatnich trzech tygodniach ciąży suka dostawała dodatkowe porcje żywienia, które jest specjalnie zbilansowane dla szczeniąt oraz ciężarnych i karmiących suk. Kiedy sutki zaczynają być różowe i się powiększają możesz być pewien ze suka jest w ciąży a termin porodu jest blisko.

 

Krok 14

Przygotuj się do porodu. Miejsce dostosuj do wielkości suki, aby czuła się podczas porodu komfortowo, zapewnij sobie dostęp do suki z każdej strony gdyby była potrzeba twojej pomocy. Przystosuj odpowiednio miejsce podkładając pod koc lub prześcieradło folie z sztucznego tworzywa, którą łatwo będzie później zdezynfekować. Bądź czujny podczas porodu, jeżeli pojawia się jakieś problemy np. poród częściowy lub długie okresy miedzy rodzącymi się szczeniętami wezwij swojego lekarza lub udaj się do kliniki weterynaryjnej. Pamiętaj, aby ustalić wszystkie szczegóły przed terminem porodu ze swoim lekarzem, bo później nie będziesz miał czasu do stracenia.

 

Krok 15

Kiedy przyjdą na świat szczenięta utrzymuj je w cieplej temperaturze (można użyć termoforu lub koca elektrycznego pod kocem, aby szczenięta nie miały bezpośredniego kontaktu z nim).Przekaz szczenięta suce ona przeprowadzi odpowiednia pielęgnacje. Podstaw szczenięta do karmienia. Sprawdź czy miot nie posiada żadnych wad wrodzonych, które mogą kolidować z prawidłowym rozwojem później. Jeżeli masz małe doświadczenie poproś o pomoc doświadczonego hodowcę lub lekarza weterynarii.

 

Krok 16

Przenieś szczenięta z suką w czyste miejsce i posprzątaj miejsce porodu.

 

Krok 17

Obserwuj szczenięta przez pierwsze tygodnie, upewnij się ze są czyste i mają ciepło. Sprawdź czy suka zapewnia im wystarczającą ilość mleka. Szczenięta szybko rosną i w 4 tygodniu życia zaczynają być bardzo aktywne. Przygotuj odpowiednio duże miejsce dla nich, aby zapewnić prawidłowy ich rozwój.

 

Krok 18

Zanotuj datę urodzenia szczeniąt i jaką posiadają płeć. Między 4-6 tygodniem zgłoś miot do Kennel Club wypełnij formularz a my już dokończymy proces rejestracji w jak najszybszym terminie. Przejrzyj nasza stronę gdzie znajdziesz wszystkie informacje o prawidłowym rozwoju szczeniaka.  

 

Krok 19

Warunki utrzymania psów w hodowli zwierząt.

 

1. Pomieszczenia:

 

MINIMALNA POWIERZCHNIA (w m2) DLA PSÓW (1)

(1) Jeśli psy różnych wielkości są utrzymywane razem, przy kalkulacji minimalnej powierzchni brana pod uwagę jest wysokość w kłębie największego psa.

 

 

MINIMALNA POWIERZCHNIA KOJCÓW DLA SUK I ICH SZCZENIĄT DO 7 TYGODNIA ŻYCIA 

 

 

MINIMALNA POWIERZCHNIA KOJCÓW DLA SUK I ICH SZCZENIĄT DO 10 TYGODNIA ŻYCIA 

 

 

MINIMALNA WYSOKOŚĆ KOJCÓW DLA PSÓW

Wysokość kojca musi mieć co najmniej równą podwójnej wysokości w kłębie największego psa w kojcu, ale nie mniej niż 75cm

 

 

2. Opieka nad zwierzętami:

 

- Zwierzęta są doglądane co najmniej dwa razy dziennie.

- Opieka nad zwierzętami jest przeprowadzona przez kompetentyny i właściwy personel.

 

Szczenięta mają dostęp do ruchomych przedmiotów wzbogacające ich środowisko.

 

 

Pinterest icoFacebook icoTwitter icon